• pl
  • en
Międzynarodowy Turniej Badmintona Seniorów

Badminton Bayjonn Cup 2020 
 
Sopot,  25-26 Stycznia 2020
 

Turniej BayjonnCup

Trójmiasto posiada bogate tradycje badmintonowe. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych trójmiejscy zawodnicy zdobywali medale mistrzostw Polski, zaś ich kluby należały do czołówki dyscypliny w zakresie ilości zawodników i prezentowanych umiejętności.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom dynamicznie rosnącej liczby osób grających w badmintona, grupa osób związanych z ruchem amatorskim i seniorskim w tej dyscyplinie sportu, postanowiła samodzielnie zorganizować duże zawody sportowe.

W dniach od 26 do 27 stycznia 2013 roku w Sopocie odbył się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Badmintona Seniorów Bayjonn Cup. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli Prezydenci Sopotu i Gdyni. Zawodnikami Turnieju byli nie tylko pasjonaci sportów rakietowych (badmintona, tenisa i squash’a), ale także mistrzowie Europy badmintona seniorów, byli olimpijczycy, drużynowi mistrzowie świata w racketlonie. Chcąc podkreślić status imprezy, zdecydowano się na wynajęcie popularnego obiektu sportowego – Hali 100-lecia Sopotu.Zawody zyskały akredytację Polskiego Związku Badmintona a w ich trakcie obecne będą władze lokalnych struktur Związku.

Sytuacja badmintona w trójmieście

Trójmiasto posiada bogate tradycje badmintonowe. Trójmiejscy zawodnicy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zdobywali medale mistrzostw Polski, zaś kluby należały do czołówki dyscypliny w zakresie ilości zawodników i prezentowanych umiejętności.

W latach transformacji ustrojowej, w związku ze zmianami dotyczącymi form organizacyjnych działalności sportowej i jej finansowania, zakończył się okres, w którym sport ten posiadał sformalizowane struktury. Przez następnych 20 lat badminton uprawiało amatorsko jedynie kilkanaście osób związanych z trójmiejskimi uczelniami.

Około roku 2005 grupa osób postanowiła zmienić istniejący stan rzeczy. Rozpoczęto intensywne działania popularyzatorskie. Zorganizowany cykl amatorskich turniejów na gdańskiej Oruni w latach 2005 - 2007, przyciągnął nowe osoby do amatorskiego uprawiania sportu. Następnym krokiem była zakończona sukcesem próba reaktywowania byłychzawodników klubowych. Rozmowy z kierownictwem kolejnych szkół i ośrodków sportowych, zaowocowały udostępnieniem i przystosowaniem do uprawiania badmintona wielu nowych hal sportowych. W kilku ośrodkach rozpoczęto zorganizowane szkolenie dzieci i młodzieży, którego kulminacją są doroczne zawody, w których uczestniczy czołówka młodzieżowców z Województwa. Kolejne zakłady pracy wychodzą na przeciw wnioskom pracowników chcących rekreacyjnie uprawiać badminton, wykupując w ramach funduszy socjalnych godziny w halach sportowych. Liczne ośrodki rozpoczynają organizowanie zawodów amatorskich, młodzieżowych czy pracowników danej branży.